д.м.г

Поповиќ: 63.„Охридско лето“ во знакот на голема посетеност, задоволни уметници и бројни пофалби

Со традиционалната португалска фадо музика и прекрасниот вокал Жуана Амендоира вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот  ќе биде одбележан 63-тиот роденден на фестивалот „Охридско лето“. Португалската уметница Жуана Амендоира ќе настапи во придружба на Педро Амендоира на португалска гитара и Жуао Фелипе на фадо гитара. На денешната прес-конференција по повод роденденот на фестивалот,

Поповиќ: 63.„Охридско лето“ во знакот на голема посетеност, задоволни уметници и бројни пофалби Read More »

Маестрални уметници приредија незаборавна вечер во „Света Софија“

Најдоброто од светот на француската класична музика секоја година се вткајува во програмата на фестивалот „Охридско лето“. Вчеравечер, фестивалската публика во црквата „Света Софија“ имаше можност да ужива во Француската вечер со маестралните уметници Ан Дезомбре и Уго Леклер кои свиреа на четирирачно пијано. Двајцата пијанисти ја покажаа нивната виртуозност преку внимателно одбраниот репертоар со

Маестрални уметници приредија незаборавна вечер во „Света Софија“ Read More »

Рецензија:Квалитетен настап на словенечките дрвени дувачи

Во првата августовска вечер, амбиентот на црквата „Света Софија“ го озвучи музицирањето на Камерниот ансамбл „Камерата Академика“ од Словенија, кој на фестивалот „Охридско лето“ настапува прв пат. Обично се ретки приликите кога во ваков простор, заради неговите специфики, можеме да слушнеме групна изведба на дувачки инструменти, па затоа, настапот на овој дувачки секстет претставуваше освежување

Рецензија:Квалитетен настап на словенечките дрвени дувачи Read More »