д.м.г

Млади уметници ги усовршуваа музичките вештини под водство на професорите Перцан и Гулијева

Млади, но исклучително талентирани ученици од музичките училишта од повеќе земји годинава учествуваа на Меѓународниот семинар по барокна музика, виолина, виола и камерна музика што под раководство на професорите Емилио Перцан и Тамара Гулијева се одвиваше изминатите денови во Охрид. Тие вчеравечер ги покажаа стекнатите вештини над своите музички инструменти на завршниот концерт што секоја […]

Млади уметници ги усовршуваа музичките вештини под водство на професорите Перцан и Гулијева Read More »

Трио „Аура“- извонредни промотори на македонскиот композиторски опус

Реномираното камерно трио „Аура“  вчеравечер приреди вистинско уживање за публиката на фестивалот „Охридско лето“ одржувајќи концерт во црквата „Света Софија“. На репертоарот беа дела од Лефевр, Доницети, Коетсиер, Шокер, Бифтинк, но и композицијата „Ој ти момче, охриѓанче“ од Иван Терзиев во аранжман на Владимир Димовски. Пијанистката Ана Гацева, флејтистот Страшо Темков и фаготистот Марјан Милошевски

Трио „Аура“- извонредни промотори на македонскиот композиторски опус Read More »

Рецензија: Алексеј Ботвинов, пијанист со најсуптилни длабочини во интерпретацијата

Украинската вечер, што „Охридско лето“ ја организира во соработка со Украинската амбасада во РС Македонија, на годинешниов фестивал помина во знакот на еден од најистакнатите современи украински пијанисти, Алексеј Ботвинов. Во „Св. Софија“, уметникот се претстави со целовечерен солистички рецитал. А публиката, што речиси целосно го исполни просторот во црквата, имаше привилегија да ужива во

Рецензија: Алексеј Ботвинов, пијанист со најсуптилни длабочини во интерпретацијата Read More »

Прилепските актери вечерва ја носат претставата  „Декамерон“ на „Охридско лето“

Драмскиот репертоар на 63-тото „Охридско лето“ вечерва ќе ја донесе театарската претстава „Декамерон“ од Џовани Бокачо, во режија на Мартин Кочовски, а во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ -Театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп. Претставата ќе се одигра на „Долни Сарај“ со почеток од 21 часот. Во околности на глобална општествена безизлезност, неизбежно е да се

Прилепските актери вечерва ја носат претставата  „Декамерон“ на „Охридско лето“ Read More »