д.м.г

Рецензија: Дебитантски пијано рецитал на „Охридско лето“

Кон самиот крај на реализацијата на предвидената музичка програма, фестивалот „Охридско лето“ приреди концерт, на кој подиумот ѝ го отстапи на младата движечка сила на македонската културна сцена. Овој пат, својот дебитантски настап на фестивалот, со целовечерен рецитал во црквата „Света Софија“, го имаше пијанистката Мимоза Ќека, чија биографија, доста ветува и ја става во …

Рецензија: Дебитантски пијано рецитал на „Охридско лето“ Read More »

Професионалниот хор „Про Арс“ ја затвора музичката програма на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 63-то издание на фестивалот „Охридско лето“ се затвора вечерва со целовечерен концерт на професионалниот мешан хор „Про Арс“  што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот, под диригентската палка на Сашо Татарчевски. Професионалниот мешан хор „Про Арс“ е формиран 2011 година од диригентот Татарчевски по повеќегодишно …

Професионалниот хор „Про Арс“ ја затвора музичката програма на „Охридско лето“ Read More »

„Нора“ – симбол на женскиот отпор и потрагата за индивидуална слобода

Словенечките актери од Градскиот театар Љубљана, вчеравечер ја донесоа на „Охридско лето“ театарската претстава „Нора“ од Хенрик Ибзен а во режија на Нела Витошевиќ,  една од најистакнатите претставници на помладата генерација македонски театарски творци. Претставата, која критички го начнува проблемот на патријархално уредениот модел на граѓанско семејство и го артикулира правото на жената да избере …

„Нора“ – симбол на женскиот отпор и потрагата за индивидуална слобода Read More »