nikola.ohridskoleto

„Охридско лето“ со Велигденски концерт „Воскресение твоје“

Националната установа „Охридско лето“ организира Велигденски концерт „Воскресение твоје“ со Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ од Скопје. Концертот ќе се одржи на 12 април во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток во 20 часот.„Св.Злата Мегленска“ преку своето 27-годишно континуирано работење стана хорски расадник и културен храм каде со огромна љубов и посветеност ги […]

„Охридско лето“ со Велигденски концерт „Воскресение твоје“ Read More »

Осмомартовско уметничко доживување со триото „Џентлмен“

Бројна публика меѓу која преовладуваа припадничките на понежниот пол вчеравечер го проследи концертот на триото „Џентлмен“ што се одржа во црквата „Света Софија“ во организација на НУ „Охридско лето“. Триото „Џентлмен“ е формирано по урнекот на светските поп-класични состави од професионалните оперски пејачи, тенорите Дејан Стоев и Јане Дунимагловски и баритонот  Кристијан Антовски. На нивниот

Осмомартовско уметничко доживување со триото „Џентлмен“ Read More »

ОХРИДСКО ЛЕТО СО ПОДАРОК ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, ОСМОМАРТОВСКИ КОНЦЕРТ НА ТРИО ЏЕНТЛМЕН ВО СВЕТА СОФИЈА

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од тројца професионални оперски пејачи, Дејан Стоев-тенор, Кристијан Антовски-баритон и Јане Дунимаглоски-тенор кои имаат посебна специфика во нивната изведба како модерна уметничко- сценска атракција. Концертот, кој ќе се одржи на 7 март

ОХРИДСКО ЛЕТО СО ПОДАРОК ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, ОСМОМАРТОВСКИ КОНЦЕРТ НА ТРИО ЏЕНТЛМЕН ВО СВЕТА СОФИЈА Read More »

Традиционално и оваа година директорката Поповиќ  го покани претседателот Пендаровски да го отвори 63 Охридско лето

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска оствари работна средба со Претседателот на државата Стево Пендаровски на која официјално и оваа година го покани да го отвори 63 издание на Фестивалот а се разговараше и за идните активности во рамките на покровителството на оваа наша најзначајна музичко-сценска манифестација.  „Охридско лето“, репрезент на македонската култура

Традиционално и оваа година директорката Поповиќ  го покани претседателот Пендаровски да го отвори 63 Охридско лето Read More »

Министерството за култура и годинава одвои средства  за НУ „Охридско лето“

Министерството за култура на Република  Северна Македонија и годинава одвои финансиски средства за Националната установа „Охридско лето“. Средствата се доделуваат  во рамките на  Повикот за националните установи од областа на културата кој беше објавен во јуни 2022 година и ќе бидат искористени за реализација на годинешното 63-то издание на фестивалот „Охридско лето“ што ќе се одржи од 12

Министерството за култура и годинава одвои средства  за НУ „Охридско лето“ Read More »

Средба Поповиќ – Гарсија

Директорката на НУ Охридско лето, професор Наташа Поповиќ, денес оствари средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија Н.Е Хозе Луис Лозано Гарсија на негова покана, на кое се разговарало за шпанската вечер во рамките на овогодинешното издание на Охридско лето.

Средба Поповиќ – Гарсија Read More »

Концертна вечер за паметење со гудачки квартет „Диогенес“

Фестивалот „Охридско лето“ потполно заслужено го носи епитетот најзначајна музичко-сценска манифестација во нашата земја. Но постојаната потрага по врвни уметнички достигнувања од сите сфери на уметноста, со особен нагласок на претставување квалитетни концертни остварувања, несомнено придонесува „Охридско лето“ да биде препознатлив македонски бренд од областа на културата и фестивал со светско реноме. Многуилјадната публика, вљубеници

Концертна вечер за паметење со гудачки квартет „Диогенес“ Read More »

Новогодишен концерт за паметење на „Охридско лето“  со извонредниот квартет „Диогенес“

Настан за паметење проследен со бурни овации и ракоплескања од страна на публиката донесе синоќа новогодишниот концерт со светски познатиот квартет „Диогенес“ во организација на фестивалот „Охридско лето“. Со специјално одбрана програма на дела од Јозеф Хајдн, Ервин Шулхоф и Јоханес Брамс, младите виртуози од светот на класичната музика, Стефан Кирпал и Гундула Кирпал на

Новогодишен концерт за паметење на „Охридско лето“  со извонредниот квартет „Диогенес“ Read More »