nikola.ohridskoleto

Величенствен концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“

Шведскиот квартет „Стенхамар“  остави силен впечаток кај публиката на фестивалот „Охридско лето“ музицирајќи вчеравечер во катедралната црква „Света Софија“. Виолинистите Петер Олофсон и Пер Оман, виолистот Тони Бауер и виолончелистот Матс Олофсон вечерта на класична музика ја започнаа со дело од шведскиот композитор В.Стенхамар, „Елегија и Интермецо“ од свитата „Лодолеци пее“ , а музичичкото уживање …

Величенствен концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“ Read More »

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов

Концерт посветен на великанот на македонската современа музика Александар Џамбазов ќе се одржи вечерва на сцената Долни Сарај со почеток во 21 часот. Под диригентската палка на Љупчо Мирковски, солисти на вечерта ќе бидат пијанистот Бобан Мирковски, сопранот Наде Талевска и тенорот Ѓорѓи Цуцковски. Ќе бидат изведени познати композиции од маестро Џамбазов. Македонскиот композитор и …

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов Read More »

Рецензија: Сценски креации на концертниот подиум

Кога на фестивалската програма на „Охридско лето“ е најавен концерт на веќе докажани, на македонската публика, добро познати музички уметници, тогаш очекувањата се поставени во согласност со нивниот минат труд. Особено, заемно задоволство (на публиката, но и на уметнциите), настанува кога веќе оформените впечатоци од минатото, ќе добијат своја потврда и во актуелното доживување. Таков …

Рецензија: Сценски креации на концертниот подиум Read More »

Квартетот „Стенхамар“  вечерва за публиката на „Охридско лето“

Шведскиот квартет „Стенхамар“ вечерва е на класичниот репертоар на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Членовите на овој состав, виолинистите Петер Олафсон и Пер Оман, Тони Бауер на виола и Матс Олофсон на виолочело ќе концертираат во црквата „Света Софија“ од 21 часот. Основан во 1995 година, квартетот „Стенхамар“ низ годините се профилира како еден од …

Квартетот „Стенхамар“  вечерва за публиката на „Охридско лето“ Read More »

Маестрална изведба на „Војна и мир“ со актерите од Народниот театар Белград

Едно од највлијателните дела во светската книжевност „Војна и мир“ од  Лав Николаевич Толстој беше поставено  вчеравечер на сцената Долни Сарај во рамките на драмската програма на 62-то „Охридско лето“. Вечно актуелниот универзум во извонредна режија на Борис Лијешевиќ го донесоа врвните актери од Народниот театар Белград, Србија преку тричасовната игра.  За Народниот театар во Белград новата драматизација …

Маестрална изведба на „Војна и мир“ со актерите од Народниот театар Белград Read More »

РЕЦЕНЗИЈА кон претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ: Тишина, час по глума, морал и интегритет!

Гостувањето на претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, а во изведба на МНТ од Скопје на годинешното „Охридско лето“, е една од оние ретки прилики која како на дланка ви го претставува дијаграмот на општеството во актуелниот момент. Тоа што норвешкиот драматург и писател Хенрик Ибзен (Henrik Johan Ibsen, 1828 – 1906) го напишал …

РЕЦЕНЗИЈА кон претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ: Тишина, час по глума, морал и интегритет! Read More »