Прекрасна вечер во „Света Софија“ со звуци на флетја и пијано

Еден од најистакнатите италијански флејтисти, Џузепе Нова заедно со неговиот колега и сонародник, врвниот пијанист Џорџо Коста, синоќа музицираа за публиката на „Охридско лето“.

Извонредната изведба на делата кои беа предвидени на концертната програма ги разбранува емоциите кај посетителите во црквата Света Софија“ кои со бурен аплаузи и бис им се заблагодарија на италијанските уметници за прекрасната вечер.

Флејтистит Џузепе Нова настапува со својот колега веќе три децении, но првпат се претставуваат заедно на фестивалот „Охридско лето“.

-Публиката синоќа беше прекрасна исто како и црквата во која настапивме. Многу уживавме и не’ допре тоа историско чувство. Се радуваме што бевме  во контакт со таква убавина во внатрешноста на овој објект. Морам да упатам честитки за организацијата на импресивниот фестивал „Охридско лето“. Овој настан е од големо значење бидејќи секоја вечер се одржува концерт. Чест ни е што настапивме на фестивалот и се радуваме што имавме можност да донесеме дел од италијанската музика. Музиката е најдобра комуникација меѓу луѓето, изјави познатиот флејтист Нова.

Прочуен како еден од најистакнатите италијански флејтисти на својата генерација, Џузепе Нова дебитира во 1982 година како солист со Симфонискиот оркестар на италијанската телевизија РАИ. Со ова започнува неговата блескава кариера, која го носи во најпрестижните концертни сали во Европа, Соединетите Американски Држави и Азија (Јапонија, Тајланд, Кина, Кореја, Сингапур). Како солист соработувал со бројни оркестри во најпознатите концертни сали и фестивали. Како еден од најбараните професори, често одржува и мајсторски курсеви низ светот. Издал голем број компакт-дискови соработувајќи со еминентни изведувачи, а од 2006 година снима за познатата јапонска издавачка куќа „Камерата Токио“. Во моментов работи како професор во фондацијата „Аоста Мјузик“ и како гостин-професор на Колеџот „Света Марија“ во Мериленд, САД.

Џорџо Коста дипломира со највисоки почести на Конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Турин, а специјализира под менторство на Алберто Моцати и Фаусто Задра во Интернационалната школа за пијано во Лозана. Учествувал на мајсторските курсеви предводени од Рикардо Бренгола и мајсторскиот курс на Мареј Перахиа во Фиренца. Денес Коста редовно одржува рецитали, настапува како солист со оркестар и во камерни состави со добро познати светски изведувачи. Досега се појавил на музичките сцени во Европа, САД, Јужна Америка и Јапонија. Неговата дискографија опфаќа неколку снимки издадени од РАИ. Работи како професор на Конзерваториумот „Новара“ и во Школата за музика во Аоста.