Новости

„Охридско лето“ приредува концерт за гитари со црногорското дуо Кривокапиќ-Церовиќ

Дваесет и шестата фестивалска вечер на 62-то „Охридско лето“ ќе донесе концерт за дуо гитари со црногорските уметници Горан Кривокапиќ и Данијел Церовиќ. Гитарското дуо

Повеќе »

Прекрасно музицирање на младите уметници од „Виенска камерна симфонија“

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ остави силен впечаток кај публиката со својот концерт што го одржа вчеравечер на „Охридско лето“. Талентираните млади музичари кои живеат и

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Силна пијанистичка индивидуалност – рецитал на турскиот уметник Хусејин Сермет на „Охридско лето“

Кога во биографијата на уметникот ќе видите дека се школувал во Париз на најпрестижните школи, Парискиот конзерваториум и “Ecole Normale de Musique” и изучувал пијано

Повеќе »

Незаборавна вечер на „Охридско лето“ со Фламенко балетот „Луксуриа“

Со спектакуларно шоу на Фламенко балетот „Луксуриа“ од Шпанија, фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер на Античкиот театар го прослави 62-от роденден. Бројни љубители на уметноста уживаа

Повеќе »

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ вечерва на репертоарот на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ со концерт на квинтетот „Виенска камерна симфонија“ од Австрија. Овој

Повеќе »

СПОДЕЛИ