Новости

Трио „Аура“- извонредни промотори на македонскиот композиторски опус

Реномираното камерно трио „Аура“  вчеравечер приреди вистинско уживање за публиката на фестивалот „Охридско лето“ одржувајќи концерт во црквата „Света Софија“. На репертоарот беа дела од

Повеќе »

Рецензија: Алексеј Ботвинов, пијанист со најсуптилни длабочини во интерпретацијата

Украинската вечер, што „Охридско лето“ ја организира во соработка со Украинската амбасада во РС Македонија, на годинешниов фестивал помина во знакот на еден од најистакнатите

Повеќе »

Украинска вечер со пијанистот Алексеј Ботвинов – Музика изведена со длабоки емоции

Со голем креативен занес и изразени креативни бранувања, големиот украински пијанист Алексеј Ботвинов вчеравечер ја воодушеви публиката на „Охридско лето“, изведувајќи концерт во рамки на

Повеќе »

Постари Новости

Вечерва на „Охридско лето“ концерт за две пијана со дуото „Артворк“

Македонско-српското дуо „Артворк“ вечерва ќе одржи концерт за две пијана на фестивалот „Охридско лето“ . Овој музички состав го сочинуваат македонската пијанистка Хајди Елзесер и српскиот пијанист Ненад

Повеќе »

Завршен концерт на учесниците од Меѓународниот семинар по виолина, виола, клавир, барокна и камерна музика

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ денеска во црквата „Света Софија“ со почеток во 17 часот ќе се одржи Завршен концерт од Меѓународниот семинар по

Повеќе »

„Охридско лето“ вечерва носи концерт за виолина и пијано со виолинистката Неволович и пијанистката Мрмевска

Шеесет и првото издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе концерт  на белгиската виолинистка Надја Неволович и македонската пијанистка Калина Мрмевска. Концертот ќе се одржи

Повеќе »

Средба со црногорската класична музика компонирана и изведена од гитаристите Булатовиќ и Никчевиќ

Црногорското дуо гитари, Срѓан Булатовиќ и Дарко Никчевиќ вчеравечер настапија во рамки на  музичката програма на фестивалот „Охридско лето“  одржувајќи целовечерен концерт во црквата „Света Софија“. Двајцата

Повеќе »

СПОДЕЛИ