Новости

ПРИЗНАНИЕ НА УМЕТНИЦИТЕ, ПУБЛИКАТА И ФЕСТИВАЛОТ ,,ОХРИДСКО ЛЕТО”, 2020 – година Прв Дел

Голема благодарност до сите љубители на музичката уметност и сите читачи на концертните приказни од фестивалската приказна „Охридско лето“, 2020 година. Почитувани!Ви се обраќам, со

Повеќе »

Постари Новости

Спектакуларен почеток на „Охридско лето“ – Ванеса Меј ги обедини сите генерации

Со спектакуларен концерт на светски познатата виолинистка, Британката Ванеса Меј синоќа во преполниот Антички театар беше отворено 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Прогласувајќи го

Повеќе »

СООПШТЕНИЕ: Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во

Повеќе »

Флејтистката Јана Каевска и пијанистот Арда Мустафаоглу синоќа музициираа во рамки на Подиумот на млади

Младата флејтистка Јана Каевска во пијано соработка со Ивана Јанаќиева и пијанистот Арда Мустафаоглу синоќа настапија во рамките на Подиумот на млади што се одржува

Повеќе »

Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид и „Охридско лето“ ја обновија сцената на Античкиот театар

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“  ја реконструира сцената на Античкиот

Повеќе »

Инес Неделковска и Рикардо Хуна – млади надежи на македонската музичка сцена

Како предвесник на фестивалот „Охридско лето“, синоќа во црквата „Света Софија“ започна „Подиумот на млади“ во организација на Музичката младина на Македонија. Според претседателот на

Повеќе »

СПОДЕЛИ