Подиум на млади уметници

Камерен ансамбл „Нонет +“
Диригент: Ангел Спироски Р.С.Македонија

 

„Нонет +“ е камерен ансамбл основан од Музичка младина на Македонија во 2019 година под раководство на диригентот и композитор Ангел Спироски.

Овој ансамбл составен од млади музичари е единствен од ваков вид во земјата, а негова цел е камерното музицирање да стане неизоставен дел од репертоарот на младите уметници.

Камерниот ансамбл изведува композиции од сите музички епохи со посебен акцент на современата музика.

Ансамблот „Нонет +“ има настапувано неколку пати во Скопје и Софија, Р. Бугарија во организација на Културниот центар на Р. С. Македонија во Софија.

Годинава покрај настапот на „Подиум на млади“ на фестивалот „Охридско лето“, ансамблот на млади музичари ќе настапува низ неколку градови во земјата.

 

Програма:

 

С. Барбер: Адаџо за гудачи

Г.  Холст: A Moorside Suite

А. Перт:  Fratres

Х. Бибер: Battalia à 10

Дата

11 Јул 2022
Expired!

Време

19:00

Категорија

музичка програма
Црква Св. Софија

Локација

Црква Св. Софија
Цар Самоил 88, Охрид 6000

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *