д.м.г

Започнува 62-то „Охридско лето“

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворено  вечерва на Античкиот театар во 21 часот со четирите светски познати тенори од Италија, Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини. Италијанските уметници ќе настапат  под диригентската палка на Лоренцо Бицари придружувани од Оркестарот на Националната опера и балет на Република […]

Започнува 62-то „Охридско лето“ Read More »

Високи претставници на ЕФА дел од свеченото отворање на 62 „Охридско лето“

Високи претставници на Европската Асоцијација на Фестивали (ЕФА) предводени од  претседателот на асоцијацијата Јан Бриерс,генералната секретарка Кетрин Девентер и Томас Хумел, член на Бордот на директори вечерва ќе присуствуваат на свеченото отворање на 62 издание на фестивалот „Охридско лето“ што ќе се одржи на Античкиот театар со четирите врвни италијански тенори Алесандро Косентино Де Акриса,

Високи претставници на ЕФА дел од свеченото отворање на 62 „Охридско лето“ Read More »

Свежина и млад дух  донесе „Подиумот на млади уметници“ 

Изминатите три вечери како предвесник на фестивалот „Охридско лето“, во црквата „Света Софија“ се одржа „Подиумот на млади уметници“. Идеен творец и организатор на овој проект е Музичката Младина на Македонија, а во негови рамки настапија младите уметници Богдан Дугалиќ од Србија, Андреј Поповски од Македонија, чешките млади музички надежи Камил Ел-Ахмадиех и Сара Једличкова,

Свежина и млад дух  донесе „Подиумот на млади уметници“  Read More »