д.м.г

Рецензија: Свечен концерт на камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ под диригентство на  Панче Јосифов

Во предвечерјето на големиот христијански празник Св. Климент Охридски, во во рамките на фестивалот „Охридски лето“ во црквата Св. Софија, се одржа концерт на камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ под диригентство на маестро Панче Јосифов. Овој музички настан го восприемаме како повеќезначно случување со еднаква важност во сферата на уметноста, но и за духовноста […]

Рецензија: Свечен концерт на камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ под диригентство на  Панче Јосифов Read More »

„Народен непријател“-драма што совршено кореспондира со денешното општество

Актерите од Македонски народен театар, Скопје вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ во рамки на 62-то „Охридско лето“ ја изведоа театарската претстава „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен во режија на Нина Николиќ. Иако првпат објавена пред 140 години, драмата совршено кореспондира со кризата со која нашето општество повторно се соочува — преку исклучувањето на

„Народен непријател“-драма што совршено кореспондира со денешното општество Read More »

Публиката патуваше низ музичките епохи со браќата Минчиќ и пијанистот Цветковиќ

Музички времеплов со дела од различни епохи приредија вчеравечер на „Охридско лето“ српските уметници Андрија Минчиќ на кларинет,Тадија Минчиќ на фагот и Никола Цветковиќ на пијано настапувајќи на подиумот во акустичната катедрала „Света Софија“. Младиот Андрија Минчиќ  во својата солистичка кариера има одржано повеќе од 200 концерти во Србија и странство и е носител на

Публиката патуваше низ музичките епохи со браќата Минчиќ и пијанистот Цветковиќ Read More »

„Simply quartet“ вечерва ќе музицира во црквата „Света Софија“

Еден од најперспективните квартети од новата генерација „Simply quartet“ вечерва ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“ . Концертот  ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Членовите на ансамблот, виолинистите Данфенг Шен и Антониа Ранкенсбергер, Ксианг Лју на виола и виолончелистот Иван Валентин Холуп Роалд  доаѓаат од Кина, Норвешка и Австрија

„Simply quartet“ вечерва ќе музицира во црквата „Света Софија“ Read More »