д.м.г

РЕЦЕНЗИЈА кон претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ: Тишина, час по глума, морал и интегритет!

Гостувањето на претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, а во изведба на МНТ од Скопје на годинешното „Охридско лето“, е една од оние ретки прилики која како на дланка ви го претставува дијаграмот на општеството во актуелниот момент. Тоа што норвешкиот драматург и писател Хенрик Ибзен (Henrik Johan Ibsen, 1828 – 1906) го напишал […]

РЕЦЕНЗИЈА кон претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ: Тишина, час по глума, морал и интегритет! Read More »

„Војна и мир“ едно од најобемните и најкомплексните книжевни дела вечерва на „Охридско лето“

„Охридско лето покрај исклучително квалитетната музичката програма нуди врвни театарски креации, а денешната претстава  само ќе го потврди квалитетот кој годинава го има драмската програма која е одлично прифатена од публиката. Токму претставата „Војна и мир“ е една од најпривлечните за љубителите на театарот со што можам да кажам дека  гледалиштето на отворената сцена на

„Војна и мир“ едно од најобемните и најкомплексните книжевни дела вечерва на „Охридско лето“ Read More »

„Simply quartet“ – квартет на млади музичари со светска репутација

Публиката на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер уживаше во извонредниот концерт што го приреди еден од најперспективните квартети од новата генерација„Simply quartet”  кој уште еднаш ја потврди одличната репутација на светската камерна музичка сцена. Во овој релативно млад, интернационален ансамбл членуваат музичари од Кина, Норвешка и Австрија, Данфенг Шен –виолина, Антониа Ранкенсбергер – виолина, Ксианг Лју –

„Simply quartet“ – квартет на млади музичари со светска репутација Read More »