Новости

„Охридско лето“ приредува концерт за гитари со црногорското дуо Кривокапиќ-Церовиќ

Дваесет и шестата фестивалска вечер на 62-то „Охридско лето“ ќе донесе концерт за дуо гитари со црногорските уметници Горан Кривокапиќ и Данијел Церовиќ. Гитарското дуо

Повеќе »

Прекрасно музицирање на младите уметници од „Виенска камерна симфонија“

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ остави силен впечаток кај публиката со својот концерт што го одржа вчеравечер на „Охридско лето“. Талентираните млади музичари кои живеат и

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Силна пијанистичка индивидуалност – рецитал на турскиот уметник Хусејин Сермет на „Охридско лето“

Кога во биографијата на уметникот ќе видите дека се школувал во Париз на најпрестижните школи, Парискиот конзерваториум и “Ecole Normale de Musique” и изучувал пијано

Повеќе »

Незаборавна вечер на „Охридско лето“ со Фламенко балетот „Луксуриа“

Со спектакуларно шоу на Фламенко балетот „Луксуриа“ од Шпанија, фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер на Античкиот театар го прослави 62-от роденден. Бројни љубители на уметноста уживаа

Повеќе »

Постари Новости

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе настапат Владимир

Повеќе »

Прекрасен концерт во „Света Софија“со виолинистот Марковиќ и пијанистката Шуловиќ

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“ приреди концерт за виолина и пијано  со српските уметници Владимир Марковиќ и Јулијана Шуловиќ. Виолинистот Марковиќ и пијанистката

Повеќе »

„Сви марш на плес“ ги врати луѓето во златните времиња без мобилни телефони и интернет

Омилените и препознатливи мелодии  и хитови од легендарната рок група „Бијело дугме“  вткаени во динамичната танцова претстава „Сви марш на плес“ вчеравечер одекнуваа од сцената „Долни Сарај“

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Целовечерен концерт на Дарко Костовски на Охридско лето – празник за сите сетила

Настапот на Дарко Костовски на годинешново Охридско Лето само уште еднаш ни потврди дека македонските музички уметници со посебен пиетет пристапуваат кон поканата за гостување

Повеќе »

СПОДЕЛИ