Новости

Импресивна вечер на „Охридско лето“ – промоција на книгата „Боите на мојата музика“ и концерт на Камерниот оркестар „Саша Николовски – Ѓумар“

Редовните посетители на годинешново „Охридско лето“ имаа прилика по втор пат (после концертот на „Дупре Џез Триото“, проследено со изложбата фотографии од Александар Томовски) да

Повеќе »

Евроамбасадорот Гир: „Охридско лето“, фестивал што многу цврсто е внесен на меѓународната културна мапа

Вчерашната Вечер на Европската унија на „Охридско лето“ беше одлична можност да се ужива во звуците на кларинетот и пијаното преку извонредниот концерт на младите

Повеќе »

Прекрасен концерт на МММ на „Охридско лето“ посветен на пијанистката и педагог Снежана Анастасова-Чадиковска

Со концерт на фестивалот „Охридско лето“, Музичката младина на Македонија(МММ) вчеравечер уште еднаш го оправда своето шестдецениско постоење на македонската музичка сцена, донесувајќи извонредни уметници

Повеќе »

Рецензија: Чесната актерска игра на Малкович во високософистицираниот перформанс – сценска вививекција на современото општество

Ако Фестивалот „Охридско лето“ е една од водечките музичко-сценски манифестации во регионот, тогаш гостувањето на Џон Малкович со претставата „Пеколна комедија: Исповеди на сериски убиец”

Повеќе »

Постари Новости

Возбудлива средба на пијанистот Костовски со публиката на „Охридско лето“

Неповторливо двочасовно музичко доживување приреди синоќа на фестивалот „Охридско лето“ еден од најистакнатите македонски пијанисти од помладата генерација  Дарко Костовски. Понесен од моќта на магијата на

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Концертна вечер со уметниците Кирил Родин на виолончело и Жени Захариева на пијано

Руските уметници уште од самите почетоци претставувале носители на значаен дел од програмите на фестивалот „Охридско лето“. И овојпат, објавата за гостувањето на рускиот виолончелист

Повеќе »

СПОДЕЛИ