Новости

Вечер на современи композитори на класична музика со камерниот ансамбл „Нов здив“

Публиката на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“  имаше можност да ужива во класична музика од современи композитори преку прекрасната изведба на членовите на

Повеќе »

Камерниот ансамбл „Нов Здив“ вечерва пред  публиката на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва  нуди концерт на камерниот ансамбл при Филхармонијата на Република Северна Македонија „Нов Здив“. Концертот на класична музика под диригентската палка на

Повеќе »

Младешки елан и виртуозност со гудачкото трио „Супниевски“

Вистинско музичко доживување приреди вчеравечер на „Охридско лето“ триото „Супниевски“ од Полска, настапувајќи  во рамките на традиционалната Полска вечер каде секоја година. Триото „Супниевски“ основано во

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА: Радосен концерт на полна месечина – Кон Свечениот концерт за отворањето на шеесет и второто „Охридско лето“

Во богатата историја на „Охридско лето“, запишани се врвни имиња од светски уметници што биле дел од програмите на свечените отворања и концертите на фестивалот.

Повеќе »

Постари Новости

Виолинистката Бадивуку и пијанистката Кастратовиќ ќе музицираат на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на големите уметници, виолинистката Сихана Бадивуку-Хоџа и пијанистката Маја Кастратовиќ што ќе се одржи во

Повеќе »

Романтична сензуалност со гитарата на Елена Папандреу

Елена Папандреу, една од големите грчки гитаристки со меѓународна кариера, синоќа приреди романтична вечер на фестивалот „Охридско лето“. Инструменталниот виртуозитет и нагласените емотивни бранувања создадоа

Повеќе »

„Бакхи краток преглед на распадот“- претстава за идентитетот на човекот

Народниот театар од Битола синоќа на „Охридско лето“  со својата маестрална актерска игра го донесе Еврипид на сцената преку театарската престава „Бакхи-Краток преглед на распадот“

Повеќе »

Акорди од гитарата на Елена Папандреу ќе одекнуваат во „Света Софија“

Гитаристката Елена Папандреу од Грција вечерва ќе одржи целовечерен концерт во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Папандреу која американскиот дневен весник Вашингтон

Повеќе »

СПОДЕЛИ