д.м.г

Дипломатите со огромна благодарност до директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ

Традиционалните вечери на фестивалот „Охридско лето“ што досега се одржаа, Вечер на Европска унија, Српска вечер, Италијанска вечер и Француска вечер беа вистински празник за љубителите на културата.Концертите одржани во рамките на овие вечери ги донесоа најдобрите уметници од нивните земји, а во редовите на публиката беа и дипломатите кои несебично ги поддржаа настаните и

Дипломатите со огромна благодарност до директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ Read More »

Македонските уметници Ѓиновска-Илкова, Цуцковски и Светиева вечерва на „Охридско лето“

Во црквата „Св. Софија“ вечерва со почеток во 21 часот ќе настапат сопранот Весна Ѓиновска -Илкова – сопран и тенорот Ѓорѓи Цуцковски во пијано придружба на Кристина Светиева.Концертот е во рамки на музичката програма на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Весна Ѓиновска – Илкова дипломира на ФМУ во Скопје,во класата на проф. Милка Ефтимова, а

Македонските уметници Ѓиновска-Илкова, Цуцковски и Светиева вечерва на „Охридско лето“ Read More »

Француска вечер на „Охридско лето“: Ентузијазам испреплетен со виртуозност

На Француската вечер „Охридско лето“ која е традиционална  на фестивалот вчеравечер настапија младите уметници од гудачкиот квартет „Агат“ од Франција кои музицираа во црквата „Света Софија“. Како и на претходно одржаната Италијанска вечер, и на оваа Француска вечер поздравни говори имаа амбасадорите на Франција и на Италија во Република Северна Македонија, Сирил Бoмгартнер и Андреа

Француска вечер на „Охридско лето“: Ентузијазам испреплетен со виртуозност Read More »

Јунаците од 5+ Бенд и 5+Фамилија го исполнија гледалиштето на Долни Сарај

Најмладата публика на „Охридско лето“ вчеравечер пееше и се забавуваше на Долни Сарај со музичко-сценскиот перформанс „Немаме резервна планета“ на  5+ Бендот и  јунаците од 5+ Фамилија. Овој настан во продукција на ОХО беше режиран од Сандра Ѓоргиева. -По повод јубилејот на образовно – забавната платформа 5+, која цели 15 години успешно ги едуцира и забавува не

Јунаците од 5+ Бенд и 5+Фамилија го исполнија гледалиштето на Долни Сарај Read More »