nikola.ohridskoleto

„Сликам со тебе“ –втора самостојна изложба на д-р Попоска Карче на „Охридско лето“

„Сликам со тебе“-Приказна од душата беше насловот на ликовната изложба на д-р Наташа Попоска-Карче што вчеравечер беше отворена во Предворјето на црквата „Света Софија“ во рамки на фестивалот „Охридско лето“.Како што рече на отворањето на изложбата историчарот на уметност д-р Иван Заров, пред фестивалската публика е претставен нов опус на слики кои го тосликуваат естетскиот […]

„Сликам со тебе“ –втора самостојна изложба на д-р Попоска Карче на „Охридско лето“ Read More »

„Животот е…“ –приказна за трансформацијата на животот во денешната корпоративна и виртуелна стварност

Музичко – сценско уживање донесе вчерашната вечер на „Охридско лето“ преку Кабарето „Животот е…“  од Наташа Поплавска. Новата приказна напишана од Ристо Вртев, а режирана и сценски визуелизирана од Поплавска се одигра на сцената „Долни Сарај“ на која настапија и извонредните визуелни уметници, видео дизaјнерот Дејан Матиќ и светло дизајнерот Милчо Александров кои ја создадоа

„Животот е…“ –приказна за трансформацијата на животот во денешната корпоративна и виртуелна стварност Read More »

Српската вечер на Охридско лето-Врвно естетско доживување со  виртуозот Миленковиќ и камерниот оркестар „Камерата Нови Сад“

Врвно естетско доживување приредија за бројната публика на „Охридско лето“ виртуозот на виолина со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот оркестар „Камерата Нови Сад“ од Србија вчеравечер на  Долни Сарај во рамките на Српската вечер на фестивалот. Српската вечер ја отворија директорката на НУ „Охридско лето“, м-р Наташа Поповиќ  и министерот за надворешни работи на Република Србија,

Српската вечер на Охридско лето-Врвно естетско доживување со  виртуозот Миленковиќ и камерниот оркестар „Камерата Нови Сад“ Read More »

Ново музичко-сценско уживање од Наташа Поплавска на Долни Сарај

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“продолжува  вечерва од 21 часот на сцената „Долни Сарај“ со кабарето „Животот е…“  од Наташа Поплавска. По успешните мјузикли „Чикаго” и „Мама миа” во кои македонската публика уживаше изминатите години, а по двегодишна пауза во која светот застана, Наташа Поплавска на публиката повторно ќе и понуди музичко – сценско уживање

Ново музичко-сценско уживање од Наташа Поплавска на Долни Сарај Read More »

Самостојна изложба на д-р Наташа Попоска-Карче на „Охридско лето“

Во рамките на 62-то „Охридско лето“ вечерва ќе биде отворена самостојна изложба на д-р Наташа Попоска-Карче. Изложбата со наслов „Приказна од  душата-сликам со тебе“ ќе се одржи во Предворјето на црквата „Света Софија“ со почеток во 20 часот. Ликовната поставка e компилација од  дела што одликуваат четири базични емоции и тоа: среќа,љубов, тага и радост.

Самостојна изложба на д-р Наташа Попоска-Карче на „Охридско лето“ Read More »

Миленикот на македонската публика Стефан Миленковиќ вечерва на „Охридско лето“

Српската вечер на „Охридско лето“ вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот ќе го донесе големиот српски виолинист со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот ансамбл „Камерата“ од Нови Сад со атрактивниот проект „Кармина Бурана“  од Карл Орф, а во режија на Ана Крстајиќ. Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ на денешната прес-конференција најави

Миленикот на македонската публика Стефан Миленковиќ вечерва на „Охридско лето“ Read More »

Бурни овации за брилјантниот  концерт на големиот турски пијанист Сермет

Впчечатлив драматизам  и импресивен емотивен израз донесе вчеравечер на подиумот во црквата „Света Софија“ маркантниот пијанист од Турција, Хусеин Сермет. Концертот беше вистинско уживање на публиката. Турскиот виртуоз со повеќе од четиридецениска кариера, претставувајќи се со дела од Бах, Бетовен и Лист ги воодушеви посетителите кои го наградија со бурни овации и бисеви. Сермет во својот

Бурни овации за брилјантниот  концерт на големиот турски пијанист Сермет Read More »

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Чудна случка со кучето во ноќта“: Детективска приказна со брехтовски шмек

Драмскиот текст „Чудна случка со кучето во ноќта“ (The Curious Incident of the Dog in the Night-Time) од Сајмон Стивенс – адаптација на истоимениот роман на Марк Хадон од 2003 година, кој во изминативе две децении стекна голема популарност и доби 17 престижни награди, меѓу кои и „Whitebread Award“ – е од редот на оние

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Чудна случка со кучето во ноќта“: Детективска приказна со брехтовски шмек Read More »