Новости

Постари Новости

Мецосопранот Петровиќ и тенорот Каранац со воодушевувачки настап на „Охридско лето“

Бура од емоции и вистинско уживање во класичната музика приредија синоќа младите српски солисти, мецосопранот Александра Петровиќ и тенорот Стеван Каранац кои заедно со Српскиот

Повеќе »

Концертот на српските уметници на „Охридско лето“ се префрла во Центарот за култура

Концертот на српските солисти Александра Петровиќ и Стеван Каранац кои на 12 јануари ќе настапат во рамките на фестивалот „Охридско лето“  заедно со Српскиот камерен

Повеќе »

„Охридско лето“ организира концерт во спомен на покојниот градоначалник Стојаноски

Фестивалот „Охридско лето“ на 12 јануари ќе организира концерт на класична музика на кој ќе настапат младите српски солисти Александра Петровиќ и Стеван Каранац заедно

Повеќе »

„Охридско лето“ со незаборавен концерт на маестро Арчиули

Еден од најоригиналните изведувачи на денешната класична музичка сцена, италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули, завчера во Македонската опера и балет во Скопје приреди незаборавен концерт во рамки

Повеќе »

Пијанистот Арчиули ќе одржи концерт во рамките на зимската програма на фестивалот „Охридско лето“

Пијанистот Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните и интересните изведувачи на денешната класична музичка сцена ќе настапи во рамките на зимскиот дел од програмата на фестивалот

Повеќе »

Поповиќ: „Охридско лето“ ќе ја збогатува културната понуда во текот на целата година

Светски познати млади музичари, но сепак скромни и блиски со публиката, не само преку музицирањето, туку и во непосредниот контакт. Такви се покажаа пијанистот Александар

Повеќе »

СПОДЕЛИ