Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со францускиот амбасадор

Директорката на Н.У „Охридско лето“, Наташа Поповиќ во рамките на денешната работна средба со Н.Е. францускиот амбасадор во земјава, Сирил Бoмгартнер изрази огромна благодарност за

Повеќе »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со шпанскиот амбасадор Лозано Гарсија

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во нашата земја Н.Е. Хозе Луис Лозано Гарсија. На средбата

Повеќе »

Поповиќ: Високото место во ЕФА е доказ за успесите на „Охридско лето“, остануваме посветени на тој пат

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ ги презентираше успесите на фестивалот на Самитот на уметнички фестивали што се одржа изминативе четири дена во Уседом,

Повеќе »

Прекрасна вечер на православна духовна музика со хорот „Менада“

Во духот на предвечерието на најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден, НУ „Охридско лето“ вчеравечер организира концерт на  православна хорска музика со Женскиот хор „Менада“

Повеќе »

Велигденски концерт на НУ „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“

Во организација на НУ „Охридско лето“, а по повод големиот верски празник Велигден, ќе се одржи Велигденски концерт на православна духовна музика со женскиот хор „Менада“ од Тетово под

Повеќе »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со заменик-амбасадорката Андреа Штајнер-Вотавова

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска во Амбасадата на Република Чешка во Република Северна Македонија во Скопје оствари средба со заменик-амбасадорката, Андреа Штајнер-Вотавова

Повеќе »

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска во Амбасадата на Република Србија во Република Северна Македонија во Скопје оствари средба со амбасадорката Невена Јовановиќ.

Повеќе »

2021

УВЕРЛИВИ ИЗВЕДБИ ПОЛНИ СО ТОПЛИНА И МУЗИКАЛЕН ИЗРАЗ Кон концертот „Лирска вечер“ одржан на фестивалот „Охридско лето“

Диригент: Паскал Галоа Солисти: Милена Арсовска – сопран, Гонца Богоромова  Краповски – сопран и Иван Наумовски – баритон Фестивалски камерен оркестар Последниот концерт во овогодишното

Повеќе »

КРУПЕН ПРОГРАМСКИ ПРЕДИЗВИК кон концертот на Драган Средојевиќ – виолина, Србија и Ненад Ивовиќ – пијано,Србија, одржан на фестивалот „Охридско лето“

Средбата со уметниците Драган Средојевиќ – виолина, Србија и Ненад Ивовиќ – пијано, Србија, беше настан кој љубителите на музичката уметност го дочекаа со особен

Повеќе »

„Лирска вечер“- вечер на одбрани песни и арии од македонски и странски композитори

Прекрасна синергија помеѓу вокалните солисти, сопраните Милена Арсовска и Гонца Богоромова-Краповски и баритонот Иван Наумовски и младите музичари од фестивалскиот камерен оркестар раководени од местро

Повеќе »

Југословенскиот драмски театар ја носи претставата „Мојот маж“ на „Охридско лето“

Претпоследната вечер од годинешното 61-во издание на фестивалот „Охридско лето“ е резервирана за Југословенскиот драмски театар од Белград, Република Србија и тетарската претстава „Мојот маж“

Повеќе »

Лирска вечер ќе ја заокружи музичката програма на 61-то издание на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 61-во издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде заокружена со Лирската вечер на фестивалски камерен оркестар и вокални солисти од Македонија

Повеќе »

Прекрасна духовна атмосфера на „Охридско лето“ со женскиот хор „Менада“

Женскиот младински хор „Менада“ од Тетово вчеравечер настапи на фестивалот „Охридско лето“ донесувајќи во предворјето на црквата „Света Софија“ православна духовна музика, со што уште

Повеќе »

Пијанистичкото мајсторство на Дантас-уметничка наслада за публиката на „Охридско лето“

Младиот но мошне талентиран португалски пијанист Васко Дантас синоќа беше вистинско изненадување за публиката на „Охридско лето“ покажувајќи ја големата виртуозност со која владее врз

Повеќе »

Рецензија: Различни пијанистички индивидуи и остварени заеднички вредности кон концертот на Дуо „Артворк“ на фестивалот „Охридско лето“

Пишува: Мирјана Павловска-Шулајковска За љубителите на камерното музицирање настапот на пијанистичкото дуо „Артворк“ претставуваше пријатна средба со уметниците Хајди Елзесер (Македониија/Германија) и Ненад Лечиќ (Србија/Германија),

Повеќе »