д.м.г

Рецензија кон концертот на „Дуо ди Прага“: Индивидуален виртуозитет во функција на заедничкото остварување

На традиционалната „Вечер на Европска унија“ чија организација, веќе шеснаесетта година по ред ја поддржува Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, концертно се претстави „Дуото ди Прага“ од Република Чешка. Станува збор за дуо – виолина и виолончело, кое го сочинуваат виолинистот Леош Цепицки и виолончелистот Иван Вокач. Вокач, оваа вечер настапи на местото …

Рецензија кон концертот на „Дуо ди Прага“: Индивидуален виртуозитет во функција на заедничкото остварување Read More »

Композиции за четирирачно пијано одекнуваа во акустичната „Света Софија“

Пијанистот со врвни професионални перформанси и изразена индивидуалност, Кристијан Каровски, вчеравечер го збогати репертоарот на 62-то „Охридско лето“ заедно со неговата колешка и студентка Мими Дучева. Двајцата уметници на четирирачно пијано го покажаа својот извонреден талент изведувајќи ги Шубертовата „Фантазија во f-moll“, „Шесте пиеси“ на Сергеј Рахмањинов и „Ла Валс“ на Морис Равел. Покрај совршениот звук што …

Композиции за четирирачно пијано одекнуваа во акустичната „Света Софија“ Read More »

Камерниот оркeстар на МММ со целовечерен концерт на „Охридско лето“

Камерниот оркестар на Музичката Младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ вечерва ќе одржи целовечерен концерт на фестивалот „Охридско лето“. Под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија постои 35 години и е основан како прв сегмент на …

Камерниот оркeстар на МММ со целовечерен концерт на „Охридско лето“ Read More »

„Галеб“ – драма за конфликтот меѓу две генерации и последиците од невозвратената љубов

Култното дело на Чехов, „Галеб“  беше поставено вчеравечер во рамките на драмската програма на 62-то „Охридско лето“ во режија на извонредната Нела Витошевиќ а во изведба на професионалните актерите од Турски театар Скопје. На сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“ беше доловена минливоста на животот во која се испреплетуваа синџир на ликови со промашени …

„Галеб“ – драма за конфликтот меѓу две генерации и последиците од невозвратената љубов Read More »