Новости

„Ана Каренина“-Две и полчасовна сензационална романтична трагедија од високото царско општество

Толстоевата херона Ана Каренина од истоимениот роман, вчеравечер беше поставена на фестивалот „Охридско лето“ преку претставата на  Театарот „Ujvideki Szinhaz” од Нови Сад,  Србија, а

Повеќе »

Импресивна вечер на „Охридско лето“ – промоција на книгата „Боите на мојата музика“ и концерт на Камерниот оркестар „Саша Николовски – Ѓумар“

Редовните посетители на годинешново „Охридско лето“ имаа прилика по втор пат (после концертот на „Дупре Џез Триото“, проследено со изложбата фотографии од Александар Томовски) да

Повеќе »

Евроамбасадорот Гир: „Охридско лето“, фестивал што многу цврсто е внесен на меѓународната културна мапа

Вчерашната Вечер на Европската унија на „Охридско лето“ беше одлична можност да се ужива во звуците на кларинетот и пијаното преку извонредниот концерт на младите

Повеќе »

Постари Новости

„Охридско лето“: Восхитувачко техничко мајсторство на виолончелистот Родин и пијанистката Захариева

Нова креативна возбуда донесоа на „Охридско лето“ вчеравечер големиот руски виолончелист Кирил Родин и бугарската пијанистка Жени Захариева. Публиката во црквата „Света Софија“ имаше можност

Повеќе »

„Кој ја уби Џенис Џоплин“ – приказна за ослободување од наметнатите социјални окови

Српскиот народен театар од Нови Сад во копродукција со  Младинската престолнина на Европа(ОПЕНС) од овој град  ја збогатија драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ со театарската претстава

Повеќе »

Македонски уметници донесоа летна музичка фантазија за публиката на „Охридско лето“

Летна музичка фантазија  со саксофон, кларинет и пијано приредија вчеравечер извонредните македонски уметници Стојан Димов, Дино Имери и Нинослав Димов со нивниот настап на „Охридско лето“.

Повеќе »

СПОДЕЛИ