Новости

Постари Новости

СООПШТЕНИЕ: Куклената претстава „Тоби“ наместо на малата ќе се одигра на големата сцена во Центарот за култура „Григор Прличев“

Заради зголемениот интерес за куклената претстава „Тоби“ што ќе ја изведе Театарот за деца и младинци од Скопје на фестивалот „Охридско лето“,  наместо на малата

Повеќе »

Романтична сензуалност донесе Шпанската вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Шпанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ донесе неповторливи мигови за публиката преку извонредниот глас на сопранот Еугениа Боикс и пијано изведбата на Ана Ферер.

Повеќе »

Дела за четирирачно пијано одекнуваа во акустичната „Света Софија“

Љубителите на класичнта музика,  синоќа под сводовите на акустичната „Света Софија“ уживаа во настапот на  врвните пијанисти, Иво Варбанов од Бугарија и Фиамета Тарли од Италија.    

Повеќе »

Шпанска вечер на „Охридско лето“

Шпанската вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе настап на  сопранистката Еугениа Боикс и пијанистката Ана Ферер. Концертот ќе се одржи во црквата „Света

Повеќе »

СПОДЕЛИ