Новости

Волшебен амбиент на „Долни Сарај“ со сопранот Марија Јелиќ и Оркестарот на Операта на Српскиот народен театар од Нови Сад

Извонредниот глас на сопранот Марија Јелиќ од Србија вчеравечер  одекна на сцената „Долни Сарај“, а прекрасниот амбиент беше надополнет со врвните музичари од Оркестарот на

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА кон концертот на Триото „Супниевски“:Полска вечер на „Охридско лето“ со харизматични млади уметници

Најдобар начин да внесете свежина во концертната програма на „Охридско лето“ е да поканите млади уметници. Магдалена, Ана и Каролин се три сестри што го

Повеќе »

„Профундис“ и маестра Дашиќ со прекрасна уметничка креација под сводовите на „Света Софија“

Извонредни македонски уметници соединети во камерниот ансамбл „Профундис“  вчеравечер одржаа концерт пред бројната публиката на фестивалот „Охридско лето“. Солисти на вечерта беа виолинистите Анна Кондратенко

Повеќе »

Оркестарот на Операта на Српскиот народен театар од Нови Сад, и сопранот Марија Јелиќ вечерва на „Долни Сарај“

Програмата на 62 издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва(19.07 2022) продолжува со концерт на Оркестарот на Операта на Српскиот народен театар од Нови Сад, Србија

Повеќе »

РЕЦЕНЗИЈА кон театарската претстава „Демони“: Емоционален ролеркостер со актерите од Народен театар-Битола

Замислете четири ликови, поделени во два брачни парови, кои на почетокот на претставата се скандинавски воздржани, а на крајот, по речиси два часа интензивна драма,буквално

Повеќе »

Постари Новости

Разновидна екстраваганција во музичката кошница на Корчинска и Кожушко

Украинската уметница Божена Корчинска со својата надолжна флејта и хармоникашот Богдан Кожушко  синоќа во „Света Софија“ донесоа разновидна екстраваганција во музичката кошница што ја донесоа

Повеќе »

Украинска вечер на „Охридско лето“

„Разновидна екстраваганција во музичката кошница“ е насловена  музичката програма на традиционалната Украинската вечер што ќе се одржи на „Охридско лето“, во црквата „Света Софија“ ,

Повеќе »

Бадивуку и Кастратовиќ го дадоа емоционалниот максимум на концертниот подиум во „Света Софија“

Звучните уметнички имиња во светот на класичната музика, виолинистката Сихана Бадивуку и пијанистката Маја Кастратовиќ, по четири години повторно се вратија заедно на фестивалот „Охридско

Повеќе »

СПОДЕЛИ