Новости

Охридско лето е кодот на културата на Балканот, кажа Поповиќ пред делегатите на ЕФА на најголемиот културен собир во Гирона, Шпанија

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ изминативе четири дена ги презентираше успесите на Фестивалот на Самитот на уметнички фестивали во Гирона, Шпанија во чии

Повеќе »

Рафинирано хорско музицирање со ангелските гласови од „Света Злата Мегленска“

Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ вчеравечер приреди  прекрасно спиритуално чествување во духот на православното

Повеќе »

„Охридско лето“ продолжува со концерти преку цела година, вечерва Велигденски концерт „Воскресение твоје“

Во организација на НУ „Охридско лето“ а по повод големиот верски празник Велигден вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 20 часот

Повеќе »

ОХРИДСКО ЛЕТО СО ПОДАРОК ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, ОСМОМАРТОВСКИ КОНЦЕРТ НА ТРИО ЏЕНТЛМЕН ВО СВЕТА СОФИЈА

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од тројца

Повеќе »

Постари Новости

Концерт на Музичка младина на Македонија вечерва на Охридско лето

Во рамките на музичката програма на Охридско лето вечерва концерт на  Музичка младина на Македонија со камерниот оркестар „Саша Николовски Ѓумар“ под диригенската палка на  Олег Кондратенко.  Како солист

Повеќе »

Концерт на Здружението на џез музичари на Македонија – Колектив со гудачи премиерно на Охридско лето

Во рамките на музичката програма на „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи концерт на Здружението на џез музичари на Македонија – Колектив со гудачи. Концертот

Повеќе »

СПОДЕЛИ