Новости

Постари Новости

Импресивна изведба на македонскиот ораториум „Радомировиот псалтир“ на „Охридско лето“

Воодушевена публика и овации за македонските уметници кои синоќа во Предворјето на црквата „Света Софија“  настапија на фестивалот „Охридско лето“ со ораториумот „Радомировиот псалтир“ од

Повеќе »

Незаборавна вечер со врвни уметници на „Охридско лето“

Еминентната претставничка на елитното музицирање, виолинистката Ајман Мусакјајева, заедно со своите колеги, италијанските пијанисти Марко Скиаво и Серџо Маркеџани, во придружба на Камерниот оркестар „Академија

Повеќе »

„Девојчето со жиците“ ја збогати драмската понуда на „Охридско лето“

Театарската претстава „Девојчето со жиците“ од Марјан Неќак и Маја Хрговиќ синоќа ја збогати драмската понуда на фестивалот „Охридско лето“. Копородукциски проект на  Словенечкиот народен

Повеќе »

„Радомировиот псалтир“ вечерва во Предворјето на „Света Софија“

Ораториумот „Радомировиот псалтир“ op. 47 од Димитрије Бужаровски вечерва ќе биде изведен во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Ќе настапат сопранистките Весна

Повеќе »

Фламенго шоу на „Охридско лето“

Вистински спектакл на програмата на „Охридско лето“синоќа приреди кубанскиот бенд ЕКОС.   Танчерите и музичарите од овој состав ја воодушевија бројната публика со нивниот неоспорлив талент и високото техничко ниво.

Повеќе »

СПОДЕЛИ