Новости

18.07.2017

08:52

Љубителите на класичната музика синоќа во акустичната црква Света Софија, во рамки на фестивалот „Охридско лето“, имаа вистинско уметничко доживување со пијано звуците на Канадското дуо Бергман….

Повеќе

18.07.2017

07:53

Поради неповолните временски услови театарската претстава „Име“ на НУ „Театар Комедија“ закажана за денеска на програмата на „Охридско лето“, наместо на отворена сцена на Предворјето на Света Софија ќе се игра на Големата сцена на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид со почеток од 21 часот…

Повеќе

17.07.2017

14:34

Поради временските неприлики невообичаени за овој периот од годината, ниските температури, ветерот и можноста за врнежи од дожд, кои деновиве ја зафатија Македонија, Ве известуваме дека театарската претстава „Име“…

Повеќе

11.07.2017

14:40

Со концерт на модерниот џез-квартет „Форплеј“ утре на Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено 57-то издание на фестивалот Охридско лето.

Колективот од џез -музичари денеска на прес-конференција најави невиден спектакл заедно со оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на Емин Џијан…

Повеќе

21.06.2017

17:15

Започнува online продажбата на влезниците за овогодинешното фестивалско издание на Охридско лето на www.mktickets.mk.

Online постапката за купување влезница може да се реализира и преку нашата web страна www.ohridskoleto.com.mk од каде автоматски може да се поврзе на интернет продажбата за настанот кој корисникот го има избрано од фестивалската програма…

Повеќе

12.05.2017

13:36

Прв пат програмата ќе понуди рекордни 38 музички настани во чија изведба ќе учествуваат повеќе од 270 уметници, рече Цуцковски кој е избран за нов селектор на музичката програма …

Повеќе

12.05.2017

13:35

Првенецот на Операта при Македонската опера и балет, Ѓорѓи Цуцковски, е новиот музички селектор на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе

12.05.2017

13:34

Сцена создадена преку творењето на музиката и театарот. Место за настап на бројни светски уметници.

Повеќе

12.05.2017

13:33

Со купување билет до поголем развој во културата.

Повеќе

12.05.2017

13:32

Класичната кинеска музика пренесувана низ генерации беше дел од перформансот, која исто така восхитува со богатата фолклорна култура од различните региони на Кина.

Повеќе
1 53 54 55